Henkilökohtaiset pelaaja-arvioni:
1 Jussi Jääskeläinen: Suomi ei ole ikinä kaatunut maalivahtiemme torjuntasuorituksiin. Tästä ovat pitäneet huolta Valioliiga-ammattilaisemme Jääskeläinen ja Niemi. Toinen kysymys on miksi pallo niin usein pomppii epämääräisin tavoin suomen maaliin.
2 Petri Pasanen: Siirrettiin vasemmaksi pakiksi Kallion varoitustilin täytyttyä edellisessä Azerbaidzhan pelissä. Ei todellaan yltänyt oikeajalkaisena parhaaseensa, mutta ei sortunut myöskään virheisiin. Pasanen on hiljainen taituri, jonka saavutuksia ei arvosteta läheskään riittävälle tasolle. Saksan ylimmällä tasolla pelaavassa huippujoukkueessa säännöllistä peliaikaa nauttiva Pasanen palaa seuraavassa ottelussa Walesia vastaan omalle tasolleen ja omalle pelipaikalleen.
4 Sami Hyypiä: Käsittämätön virhesyöttö Arshavinille 0-2 tappioasemassa keskialueella. Jälkitilanteessa katseli vielä miten kyseinen kaveri purjehti läpiajoon hänen ja Tihisen välistä. Osallistui myös turhaan urputukseen ottelun aikana vastapelaajien kanssa. Luulisi pelimiehellä olevan pelihaluja, kun aika on jäänyt seurajoukkueessa kortille. Todella suuri tason pudotus verrattuna Azerbaidzhan otteluun, katsottakoonkin että vastus oli täysin eri luokkaa ja että Sami on ottelusta ja vuodesta toiseen puollustuksen järkyhtämätön johtaja ja paras pelaaja.
5 Hannu Tihinen: Miltei näkymättömissä koko ottelun. Kiitettevä arvosana olisikin ainoa mahdollinen topparille, jota ei juurikaan ottelun aikana huomioi jos oma maali olisi pysynyt puhtaana.
6 Mika Väyrynen: Väykkä pelasi erittäin hyvällä itseluottamuksella läpi ottelun. Uskalsi haastaa venäläispelaajia ja oli koko ajan liikkeessä. Pelipaikkana ns. "10 paikka" ei ole kuitenkin Väyryselle ehkä se otollisin eikä siten pystynyt auttamaan joukkuetta parhaalla mahdollisella tavalla. Sai harvoin palloa pelattua esimerkiksi suoraan ylöspäin Forsselille. Mielenkiintoista on kuitenkin se, että keskikenttäpelaajana Väyrynen teki Saksaa vastaan maalin, oli ns. "klyyvari"läpiajossa Azerbaitzania vastaan ja Venäjä ottelussa vastasi Suomen ainoista rakenneltuista pelitilanne maalipaikoista.
7 Roman Eremenko: Totaalinen floppi. Harhasyöttöjä, pallonmenetyksiä ja ihme kompuroimisia, joiden seurauksena syntyi esimerkiksi Venäjän/Suomen ensimmäinen maali. Huolimatta tällä hetkellä Suomen lupaavin pelaaja. Saa vastuuta keskikentällä huippujoukkueessa. Harvinaista herkkua suomalaispelaajalle.
8 Teemu Tainio: Tuli kentälle 0-2 tilanteessa. Pelasi varmaotteisesti ja totutun terrierimäisesti. Toivottavasti loukkaantumiset olisivat vähitellen takanapäin ja vastuuta alkaisi tulla seurajoukkueessa. Tulevat vuodet kuitenkin näyttävät mihin suuntaan Tainion ura lähtee kulkemaan, koska jos penkkikomennukset ja loukkaantumiset seuraavat vielä muutaman vuoden ajavat nuoremmat pelaajat pian konkarin ohi maajoukkueessa.
9 Mikael Forssell: Ei pärjännyt venäläistopparien puristuksessa. Muutenkin peli näytti ponnettomalta. Hävisi pääpallot eikä peliväline seurannut jalassakaan ohi puolustajien. Missään tapauksessa yksinäisen kärjen rooli ei ollut palkitseva kun Väyrynenkään ei pystynyt tukemaan Miklua, mutta toisaalta tamperelaisittain katsottuna ja Myntin edesottamuksia seuranneena palloa olisi pitänyt pystyä edemmän tiputtamaan omille esimerkiksi Jääskeläisen pitkistä avauksista.
10 Jari Litmanen: Tuli kentälle 85" kohdalla ottelun jo ratkettua, mutta otti kentän haltuunsa kuninkaalle sopivalla tavalla. Litmasen kyky pelata aina palloa omille, nopeasti ja tarvittavaan suuntaan on ihailtavaa. Nähtiimpä mestarilta jopa harvinainen laukaus 16-rajan tuntumasta, joka kuitenkin kilpistyi harmittavasti venäläispuollustukseen. Toivottavasti saa harjoitella talvikauden terveenä ja pelattua vielä muutaman ehjän kauden Veikkausliigaa ennen vetäytymistään ansaitulle eläkkeelle.
11 Joonas Kolkka (v): Turistin asemassa läpi ottelun. Joskaan laitoja ei pystytty hyökkäyksissä juurikaan käyttämään, mutta ne harvat tilanteet, jotka saatiin menetettiin totaalisilla jäätymisillä. Sai kuitenkin yhden joukkueen harvoista vetopaikoista, josta laukoi vaikeasta asennosta vain vähän yli maalin.
13 Veli Lampi: Itse olisin valinnut vasenjalkaisena pelaajana Niklas Moisanderin Toni Kallion korvaajaksi. Niklas on erittäin kunnianhimoinen ja nuori pelaaja, joka on esittänyt lupaavia otteita Hollannin pääsarjaa pelaavassa AZ Alkmaarissa. Nyt valinta osui Veli Lampeen, jonka puolustuslinjaan on nyt päästetty kahdessa ottelussa kuusi maalia (Saksa 3, Venäjä 3). Veli Lammen valintahan siirsi myös Pasasen epäsuotuisammalle puolelle. Lampi ei pysynyt tuulennopean Zhirkovin tai taiturimaisen Arshavinin perässä missään ottelun vaiheessa. Kaksi ensimmäistä maalia rakennettiinkin Lammen laitaa hyväksi käyttäen. Oppia ikä kaikki ja rahoja maksellaan.
15 Markus Heikkinen: Noussut aivan viime vuosien aikana Suomen johtavaksi puollustavaksi keskikenttäpelaajaksi. Kaksitoista kilometriä Saksa-pelissä kirmannut Heikkinen oli eittämättä Suomen paras pelaaja. Heikkinen tuo mieleen Espanjan EM-joukkueessa pelanneen Marcos Sennan. Valitettavasti Suomen muu joukkue ei pelannut sillä tasolla kuin Espanja EM-kisojen välierässä, eikä esim. Arshavinia pystytty pysäyttämään.
16 Paulus Roiha: Tuli vaihdosta sisään 69" kohdalla ja esiintyi pirteästi. Toi haluttua painetta toppareille. Voitti useita pääpalloja ja sai pelattua eteenpäin omille. Ensi kaudeksi suunta mielellään HJK:sta takaisin ulkomaille.
18 Daniel Sjölund: Tulivat varmaan samalla charter-lennolla Joonas Kolkan kanssa Moskovaan. Sen verran tuuliajolla myös Sjölund oli läpi ottelun. Toisaalta niin oli koko Suomen pelinrakentelu keskialueella ja sitä myötä laitojen kautta lähteneet hyökkäykset. Parasta antia oli läheltä yli viuhunut vapaapotku.
Summa summarum seuraavaksi on vastassa Wales vieraissa, joka taas täytyisi voittaa hinnalla millä hyvänsä.
0 comments
No comments yet.