Kuuntelupäiväkirja siirtyy nyt beta vaiheeseen. Eli kuuntelupäiväkirjaan on nyt toteutettu kaikki se toiminnallisuus, joka siihen on Statsterin kolmosversion ja erikoistyöraportin puitteissa määritelty. Jatkossa kuuntelupäiväkirjaan ei enää siis lisätä ainakaan merkittäviä uusia ominaisuuksia. Luonnollisesti esiin tulevat virheet korjataan. Samalla kun hypätään siten myös Statsterin osalta alpha 2 vaiheeseen.
Työpäiväkirja
Torstai 2.10. Tehty kuuntelupäiväkirjaan artisti- ja albumisivut. Niitä voidaan käyttää myös omat albumit sivulla. Luovuttu kieliversioinnin toteuttamisesta. Syynä päätökseen on se, että kieliversiointi vei liikaa aikaa ja oli toteutukseltaan huono, vaikeasti ylläpidettävä ja sekava (toteutettu php-taulukolla). Kieliversiointi tullaan kuitenkin mahdollisesti implementoimaan myöhemmissä julkaisuissa. Työtunteja kertyi viisi
Perjantai 3.10. Kirjoitettu erikoistyöraporttia. Tehty tagi ja kansallisuussivut, jotka esittävät kysytyn asian tiimoilta tagipilven. Kuuntelupäiväkirja sisältää nyt kaiken sen toiminallisuuden mitä siihen on aiottu kolmosversion puitteissa tehdä. Hieno säädetty kuuntelupäiväkirjan näkymiä lisäämällä niihin Ajax-toiminallisuutta. Työtunteja kertyi kahdeksan.
Lauantai 4.10. Pieniä bugikorjauksia. Tehty Firefoxiin hakuplugin. Työtunteja kertyi yksi.
Sunnuntai 5.10. Globaalissa- ja lokaalissa navigoinnissa huomioidaan nyt mitä sivua käyttäjä selaa. Kuuntelupäiväkirjan käyttäjäsivuun lisätty tarkastelu sille onko käyttäjää olemassa. Sama tarkastelu tehty myös kansallisuudelle ja tagille niiden omilla sivuilla. Tehty käyttäjäkohtaiset tagi ja kansallisuussivut. Lisätty mahdollisuus valita tarkastelun aikajakso tagi ja kansallisuussivuille samalla tavalla kuin kuunnelluimpien artistien ja albumien osalla. Artisti- ja albumisivujen älykkyyttä parannettu siten, että ne osaavat virhetilanteissa kertoa käyttäjälle mitä tehdä ja mitä tapahtui. Päivitettu etusivua ja poistettu epäloogisuuksia. Korjattu virhe tagi- ja kansallisuussivuilla, joka ilmeni jos valitulla aikavälillä ei haettuun tietoon löydetty tuloksia. Viimeistelty yleisesti "alpha 2 kuntoon". Työtunteja kertyi neljä.
Kolmannella tunteja kertyi ensimmäisen viikon tapaan 36h. Yhteensä tunteja on käytetty nyt 36h + 29h + 36h = 101h.
0 comments
No comments yet.