Espanjan joukkueessa on muutama sellainen pelaaja, joiden peliä katsoo ilolla. Useampi kuin yksi yllättäen näistä pelaa Barcelonassa mutta kuitenkin.
Ensinnäkin Pique; yhessä tai kahdessa vuodessa Barcelonan kasvattu kasvoi ManU:n penkkimiehestä mielestäni maailman parhaaksi toppariksi. Miehellä on vartta 191cm, mutta silti pallon kanssa erittäin tekninen. Pique on moderni toppari, jolla riittää rahkeet kuljettaa palloa ja vähän yli pari kymppisenä pää on kylmä kuin vanha Husqvarna. Tästä näyttönä esimerkiksi tämän vuoden välierämaali Interiä vastaan. Ihannoitava tekniikka ja kovuus yhdistyvät siis tässä paketissa.
Toisena Xavi; montako kertaa olette nähneet tämän pelaajan heittävän säälittäviä jalan pallon yli heittoja. Tämän mies ei niitä tarvitse sillä omaa järkyttävän kovan peliälyn, jonka avulla pelaajien ohittaminen onnistuu yksinkertaisilla syötöillä, jotka lähtevät 1-2sekunnin miettimisen jälkeen ratkaisevina läpi koko puolustuksen tai suoraan ykkösellä seuraavalla pelaajalle. Barcelonan pelin sielu ja aivot.
Kolmas on Pedro. Tämä kanarianlintu tai mikä lie on aivan tajuton työmyyrä. 10 sekunnin aikana ehtii katkaisemaan vastustajan hyökkäyksen omalla kuudellatoista ja viimeistelemään läpiajon päätteeksi maalin omille. Moraali on todella hyvä. Toivottavasti saa peliaikaa.