Hankein sitten tuollaisen eilistä Barcan ja Interin välistä kohtaamista varten. Mauskuttelin tuota hampaissani jo päivällä ja kuinkas ollakaan luokseni tuli tv-lupatarkastaja. Noh TV:tähän minulla ei ole. Varmaan tuollaisin yksittäispalvelun ostamisestakin pitäisi TV-lupa maksaa ja varmaan jo ylipäänsä Areenan seuraamisesta, mutta aika absurdia. Koko TV-lupa järjestelmä on niin 60-lukua.
No joo maksoin palvelun sitten tekstiviestillä 20 minuuttia ennen ottelun alkua. Oli helppoa. Lähetti vain tekstiviestin johonkin numeroon jollain avainsanalla ja paluuviestinä sai kuusimerkkisen avaimen. Seitsemän euron hintainen palvelu ei tunnu noin kännykkää rapistelemalla edes rahan menetykseltä. Laatu oli jotain 700 kilon luokkaa. Ihan välttävää kun sitä ajattelee Ylen tasoon, joka yleensä heittelee jossain 450 kilon tienoilla. Laadusta vielä se, että siis ihan pelaajien numeroista sai selvää, joka nyt on aika hyvä kriteeri välttävästä stream-laadusta.
Noh 20 minuuttia huippujalkapalloa katsottuani kuitenkin se rävähti. Äänet katosivat eivätkä palanneet koko loppu ottelun aikana. Siis ei vain selostajan ääni kadonnut vaan kaikki. Missä vika. Sitä alkaa vaistonomaisesti etsimään aina ensin omasta päästä. Ei löytynyt. Luin foorumilta, että ongelmaa oli muillakin. Puoliajalla lähetin MTV3:lle sähköpostia, johon he heti vastasivat, että ongelma on tiedossa ja sitä pyritään selvittämään. Varmasti iltakymmeneltä MTV3/Canalilla on kymmeniä miehiä selvittelemässä, jonkun nettistreamin toimimattomuutta ajattelin.
No joo olin tyytyväinen kun sain vastauksen sähköpostiini niin nopeasti. Jälkeenpäin mietin kuitenkin, että hyvää palvelua olisi ollut jos MTV3 olisi lähettänyt kaikille palvelun ostaneille sähköpostin, jossa kerrotaan, että vika on heidän päässään.
Ilmoitus: "Pahoittelemme äänen puuttumista...". Asian olisi voinut vaikka lähettää tosiaan sähköpostilla, koska se on pakollinen osa palvelun rekisteröitymistä. Ei olisi tarvinnut vaivata päätänsä foorumeilla ja streamin uudelleenkäynnistämisillä. Lähetyksen ylälaidaan pyöriväksi banneriksikin sen olisi voinut laittaa, mutta tämä olisi varmasti vaatinut jotain teknisiä ponnisteluja, joita tuskin tosiaan kuten sanottua löytyy iltakymmeneltä.
Täytyy katsoa käyttääkö palvelua enää jatkossa. Ainakin palvelun hankkiminen on tehty niin käteväksi ja helpoksi, että siitä tämä ei jää kiinni. Herää myös kysymys onkohan MTV3:n katsomossa muita jalkapallo-otteluita hankittavissa. Tai mahdollisesti suoraan Canalilla samankaltaisen palvelun takaa.
0 comments
No comments yet.